Od ziarenka do bochenka

Jak wygląda produkcja chleba? Jaka jest jego historia i tradycje z nim związane? I jak wyglądały lekcje w danych czasach?

Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań, nasi uczniowie klas VI i VII poznali podczas wycieczki do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, które odwiedziliśmy 4 października. W programie były warsztaty, w trakcie których uczyliśmy się formować plecionki z ciasta chlebowego. A po wypieku smacznych, własnoręcznie zrobionych plecionek nadeszła długo oczekiwana chwila… kiedy to mogliśmy się nimi delektować.

Następnie podczas projekcji filmu pt.: „Chleb” zapoznaliśmy się z historią chleba, tradycjami z nim związanymi oraz z procesem jego produkcji. Przypomniano nam także o szacunku do tego pieczywa. Po czym przeszliśmy do pomieszczeń, które zaaranżowano na klasy lekcyjne z dawnych lat. Ich wnętrza zapełniały stare książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje oraz różne przybory. Tam też odbyła się lekcja, w trakcie której posłuchaliśmy opowieści o historii nauczania oraz zwyczajach panujących przed laty w szkołach. Zobaczyliśmy także prezentację dawnych przedmiotów codziennego użytku ‒ pomysłowość naszych przodków w niektórych przypadkach nas zdziwiła, a nawet zaskoczyła.

Z muzeum wyszliśmy bogatsi nie tylko o nową wiedzę, ale i umiejętności.

Zapraszamy do zobaczenia filmiku i galerii zdjęć.

Link do pełnej galerii na FB

Posted in Wpisy, Wydarzenia.