Oświadczenie ws. publikacji w kwartalniku „Więź”

Szanowni Państwo

Nauczyciele i Pracownicy

Drodzy Rodzice,

 

Być może dodarła już do Was informacja o artykułach Pani Pauliny Guzik: Towarzystwo Maciejowe. Odc. 1: Nie pytać, nie szukać, nie wiedzieć oraz Towarzystwo Maciejowe. Odc. 2: Jezuickie (nie)rozpoznanie, opublikowanych na portalu Więź, w dniu 14 listopada br.

Osobiście jesteśmy wstrząśnięci i przeniknięci bólem z powodu krzywdy, jakiej doznały osoby wykorzystane seksualnie przez o. Macieja. W związku z zaistniałymi wydarzeniami przesyłam oświadczenie rzecznika prasowego Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej.

ks. Artur Niechwiej SI

Oświadczenie rzecznika w sprawie publikacji w Więzi, z dnia 15 listopada

 

W związku z publikacjami Więzi dotyczącymi wykorzystywania kobiet przez jednego z naszych współbraci, jako jezuici z Prowincji Polski Południowej wyrażamy ubolewanie, że doszło do takich sytuacji. Współczując ofiarom zdajemy sobie sprawę, że cierpienia, którego te osoby doświadczyły przez wyrządzoną im krzywdę, nie jest łatwo uleczyć. Pragniemy okazać gotowość udzielenia wszelkiej pomocy osobom pokrzywdzonym.

 

Od lat przykładamy wielką wagę do ochrony przeciw wykorzystywaniu seksualnemu. Zależało nam, by pomóc autorce, red. Paulinie Guzik, w przeanalizowaniu sprawy. Wierzymy, że opisywana sprawa, niezależnie od zastosowanych procedur i podjętych już działań, pozwoli nam wyciągnąć kolejne wnioski w zakresie badania przyjętych zgłoszeń oraz organizowania naszej działalności duszpasterskiej tak, by mogła odbywać się zawsze z zachowaniem wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa.

 

Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski
Południowej, prosimy o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach do naszej Kurii:

Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego

Mały Rynek 8, 31-041 Kraków, Tel.: +48 12 428 15 00 Email: [email protected]

o. Damian Mazurkiewicz SJ Rzecznik prasowy Prowincji

Posted in Aktualności, Wpisy.