Szkolny konkurs „Der schönste Adventskalender”

Kalendarz adwentowy to tradycja, zgodnie z którą dzieci 1. grudnia otrzymują kalendarz z 24 okienkami/przegródkami, zawierającymi drobne niespodzianki. Okienka są ponumerowane i każdego dnia dziecko może otworzyć tylko jedno okienko. Kalendarz ma umilić dzieciom czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe pojawiły się w 1902 r. w Hamburgu i były w kształcie zegara z cyframi od 13 do 24 (po 20 latach wprowadzono 24 cyfry). W 1903 r. w Monachium powstała również drukowana wersja: 24 obrazki do wycięcia i specjalny arkusz z okienkami do naklejania.

Największy kalendarz adwentowy stoi w Lipsku i ma ponad 800 m2. Drzwiczki otwierane każdego dnia mają wielkość 2 m x 3 m.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kalendarza adwentowego „Adventskalender”, zawierającego 24 okienka. Każde z nich należało podpisać dowolnymi słowami lub zwrotami w języku niemieckim związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia. Technika pracy dowolna.

Komisja konkursowa w składzie pani Małgorzata Pypłacz i pani Magdalena Zubkowicz wyróżniła prace następujących osób:

Franciszek Herman kl. IV

Dominika Lipowiecka kl. IV

Zofia Raczek kl. VI

Natasza Kwaśniewska kl. VII

Lena Pogoda kl. VIII

Joanna Feruś kl. VIII

Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

Zapraszamy do galerii na naszym FB