Wycieczka do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

8 października uczniowie klasy III b gimnazjum odbyli niezwykłą podróż przez podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Zwiedzanie rozpoczęło się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Uczniowie poznali historię górniczego regionu, zapoznali się z metodami wydobycia metali oraz odwadnianiem podziemi. Zobaczyli dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę. Dużym zainteresowaniem cieszyła się instalacja obrazująca działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej. Po wizycie w Muzeum Górnictwa uczniowie rozpoczęli wędrówkę podziemnymi korytarzami, 40 m pod powierzchnią ziemi. Gdzie zobaczyli wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka. Tam też pokonali labirynt korytarzy, z których najniższy fragment miał wysokość ok. 140 cm. Jedną z największych atrakcji był przepływ łodziami między przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się dużą wilgotnością i niską temperaturą powietrza, pozwoliły uczniom poczuć klimat dawnej, górniczej pracy. Dodatkowo atmosferę ożywiły efekty dźwiękowe w postaci odgłosów ciężkiej pracy gwarków, jadących wózków, robót strzałowych oraz kopalnianego zawału. Po pokonaniu podziemnego szlaku o długości 1740 m, uczniowie zwiedzili skansen maszyn parowych i parowozów. Pobyt w kopalni był nie tylko ciekawą lekcją, ale przede wszystkim niezapomnianym doświadczeniem. Zapraszamy wszystkich do zobaczenia galerii zdjęć.